• DSC1091
 • DSC9608 7 6
 • DSC1099 100 101
 • DSC0722 3 4-Edit
 • DSC1099 100 101
 • DSC0728 29 30
 • DSC9593 2 1

Góry stołowe - wymarzone miejsce na odpoczynek

Kudowa i OkoliceKudowa Zdrój stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku oraz rehabilitacji. Lasy, park oraz piękna przyroda koja przemęczony system nerwowy i uspokajają nasz organizm. Bliskość natury pozwala na nowo ,,naładować baterie" i przygotować się do wyzwań dnia codziennego. Przebywanie w górach stołowych to też znakomita okazja aby rozpocząć przygodę z pieszą turystyką. Stosunkowo łagodne ukształtowanie terenu sprawia bowiem, że jest to idealne miejsce aby stawiać pierwsze kroki w pokonywaniu górskich szlaków.

Zieleniec - czyli jak połączyć wypoczynek w Villi Venus z możliwością wypadu na narty lub deskę

Wynajem pokoju w Villi Venus w Kudowa Zdrój to znakomity wybór również dla osób, które oprócz zwiedzania i pieszej turystyki lubują się w uprawnianiu sportów zimowych takich jak narciarstwo lub snowboard. Kudowa Zdrój jest bowiem zlokalizowana bardzo blisko Zieleńca czyli jednego z bardziej znanych ośrodków narciarskich w naszym kraju.

Kudowa Zdrój posiada wiele atrakcji turystycznych:

Kudowa-Zdrój Kaplica Czasek

Ciekawym miejscem wybudowanym w 1776 roku jest Kaplica Czaszek w Czermnej. Wnętrze kaplicy wyłożone jest 3 tysiącami czaszek i piszczeli a pod podłogą kaplicy w krypcie znajduje się 20 tys. czaszek i kości ofiar epidemii i wojen śląskich. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z 3 w Europie.

ul. Moniuszki 8, tel. 074 8661 754, www.czermna.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

   
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.  Można tu zobaczyć zabytkowe obiekty drewnianej architektury wiejskiej, sprzęty związane z gospodarstwem wiejskim, uprawą roli i rzemiosłem. Dla turystów organizuje się w muzeum różne imprezy plenerowe, związane z otwarciem sezonu, pieczeniem ziemniaków, pieczeniem chleba, pożegnaniem lata. Występują  zespoły folklorystyczne, twórcy ludowi wykuwają podkowy, rzeźbią, malują pisanki i porcelanę oraz fajans.

Pstrążna, tel. 074 8662 843, www.skansen.kudowa.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

   
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony .Schodząc do Parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową.
   
Źródełko Marii - Kudowa-Zdój  Leśna  kapliczka Matki Boskiej Bolesnej położona w lesie w kierunku Brzozowia. U podnóża wzgórza na którym stoi kapliczka, wypływa źródło zwane Źródłem Maryi.
   
Błędne Skały - Kudowa-Zdój  Błędne Skały - zbudowane z silnie spękanych piaskowców, które tworzą tutaj istny labirynt szczelin i tuneli. Z Kudowy Zdrój dojść można szlakiem czerwonym (ok. 2 godziny) lub zielonym (2,5 godziny). Z Karłowa natomiast przejście czerwonym szlakiem zajmuje godzinę.
   
Muzeum Zabawek - Kudowa-Zdój Muzeum Zabawek, w którym znajdują się eksponaty  zbierane i przekazywane
z pokolenia na pokolenie przez  rodziny. Są tu prezentowane lalki, mebelki, miniatury urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, samochodziki, klocki, skarbonki, okręty i wiele innych zabawek z różnych krajów i kontynentów. Na uwagę zasługują piękne stare pozytywki, które swym brzmieniem mogą zaczarować każdego.

ul. Zdrojowa 46b, tel. 074 8664 970, www.muzeum-zabawek.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
   
Aqua Park - Kudowa-Zdrój Jedną z najważniejszych atrakcji Kudowy jest Aqua Park „Wodny Świat”. Są tu m.in. zjeżdżalnia wodna /92m/, jaquzzi, gejzer, sztuczna rzeka, siłownia, kręgielnia oraz fitnes i aerobik.

ul. St. Moniuszki 2a, tel. 074 8664 502, www.basen.kudowa.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
   
Szlak Ginących Zawodów - Kudowa-Zdrój Atrakcją, którą warto zobaczyć jest Szlak Ginących Zawodów w Czermnej. Oprócz mini zoo, ptasiego safarii m. in. strusie Emu, które jedzą z ręki, odbywają się tu pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Jednym z młodych  twórców ludowych jest Mateusz, syn właścicieli, który toczy garnki i dzbany na kole garncarskim.

ul. Chrobrego 43a, tel. 074 8655 512, www.szlakginacychzawodow.pl/, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
   
Ruchoma Szopka - Kudowa-Zdrój Następną atrakcją Kudowy jest Ruchoma Szopka w Czermnej składająca się z 250 niezwykłych barwnych lipowych figurek przedstawiających sceny z życia pasterzy i mieszczan oraz sceny z narodzin Jezusa Chrystusa, której twórcą jest Frantisek Stepan. Szopka znajduje się w Jego rodzinnym domu. Obecnie eksponatami opiekuje się wnuczka założyciela.

ul. Kościuszki 101, tel. 074 8663 717
   
Park linowy - Kudowa-Zdrój Park Linowy to atrakcja dla wszystkich. Można przeżyć ty niesamowite chwile, pędząc na linie na wysokości 12 metrów. 21 platform połączonych różnego rodzaju mostami linowymi tworzą tor przeszkód, którego pokonanie dostarcza ekscytujące i pełne emocji chwile.

ul. Moniuszki , tel. 0604 485 629, www.mountain.com.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
   
Dawne Rzemiosła - Kudowa-Zdrój

Dawne Rzemiosła - tak wielkiej kolekcji narzędzi i wyrobów rzemieślników (szewców, krawców, rymarzy, kaletników, bednarzy, kołodziejów i kowali) prawdopodobnie nie znajdziecie nigdzie indziej. Przewodnikami po naszych zbiorach są profesjonaliści, doskonale znający te zanikające zawody i potrafiący opowiadać o nich w sposób zajmujący i nietuzinkowy.

ul. Zdrojowa 34 bud. 11, tel. 0695 557 348, http://dawne_rzemiosla.republika.pl

   
Muzeum Żaby - Kudowa-Zdój

Pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone Żabom we wszelkiej postaci. Muzeum mieści się budynku obok  Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Zapoczątkowane zbiorami przekazanymi z Berlina ze Stowarzyszenia Kudowa & Kultur. Dziś możemy podziwiać eksponaty od zabawek po preparaty różnej wielkości. Muzeum jest często odwiedzane przez dzieci i młodzież szkolną. Posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

ul. Słoneczna 31, tel. 074 8661 436, http://www.pngs.com.pl/muzeum.html

Przewodnik po okolicy